Skip to navigation

Tvoříme krásné stránky Company Logo

Jak to udělat, aby web vyhovoval vašemu konkrétnímu zákazníku?

Uživatelské testování webu

Při tvorbě stránek je třeba věnovat náležitou péči uživatelské přívětivosti. Začmene tak, že se řídíme jejími základními zásadami - např. dostatečná velikost písma, přehledné členění, intuitivnost ovládacích prvků apod. Nejvíc se ale dozvíme, až když přejdeme k testování webu na lidech! :)

Nebojte se, sice pracujeme s živími lidmi, ale oni u nás nepodstupují destruktivní pokusy. Ani jim do těla nepícháme toxické látky. Každý web opatřujeme značkou "při tvorbě tohoto webu nezemřel žádný člověk!" :)

Jak testujeme

Když je web hotový, ukážeme ho svým známým, sdělíme jim jaké akce mají na webu provést a sledujeme jejich chování. Jak jim co jde - co jim jde jako po másle a kde se zasekávají?

Je naším zvykem vytvářit tzv. persony, což je specifikace vlastností a potřeb typického návštěvníka Vašeho webu. Osobu, která přesně odpovídá tomuto popisu seženeme a provedeme s ní uživatelské testování.

Sedíme vedle a jen tiše pozorujeme a píšeme si poznámky do zápisníku. Někdy si se souhlasem presony její činnost nahráváme kamerou.

Úpravy webu podle výsledků testování na personách

Ani byste nečekali kolik zajímavých poznatků o přívětivosti vašeho budoucího webu se dozvíme tímto testováním! Podle našich struturovaných poznámek jednu věc za druhou opravujeme. Pak znovu testujeme na někom dalším, kdo ale spadá do stejné persony (typu návštěvníka). A pak znovu upravujeme web a nedáme si pokoj, dokud nevidíme, že už s ním lidé zacházejí rychle a snadno.

Sami testujte

Doporučujeme našim klientům, abys si takovýto průzkum také udělali sami a sdělili nám jeho výsledek. Nic vás to pravděpodobně nebude stát, jelikož určitě občas najdete momentálně spokojeného zákazníka, který se vašim pokusům poddá dobrovolně a zdarma. :)

Samozřejmě existuje také dost firem, které se uživatelským testováním zabývají naplno, a můžete si nějakou najmout. Spolupráci se nebráníme.

Vysvětlili jsme Vám dobře, jak testováním na lidech zajišťujeme uživatelskou přívětivost našich webů? Další záležitosti Vám můžeme vysvětlit osobně Domluvte si úvodní schůzku zdarma! Jsme zvědaví, copak to přinese a věříme, že vy také.

vobart.cz
The author of the artistic decorations on this website is Vladimir Vobornik